Jsou binární opce podvod?

Přestože jsou binární opce řadový finanční nástroj a činnost kvalitních brokerů je regulována příslušnými bezpečnostními úřady, existuje v souvislosti s opcemi mnoho různých podvodů.  Počínaje nevinně vyhlížejícími reklamami přes falešné obchodní programy až po blokování obchodních účtů a manipulace s cenami aktiv. Nedostatečná informovanost může investora přivést do nepříjemné situace, a přitom stačí tak málo, aby bylo obchodování bezpečné.

Reklamní weby vás nepodvedou, ale…

Vůbec nejrozšířenější podvod na binární opce jsou reklamní weby fiktivních investorů (např. Miroslav Kadlec, Tomáš Stodola). Obvykle popisují příběh o rychlém zbohatnutí pomocí binárních opcí, které autoři vždy prezentují jako něco zázračného. Jelikož jsou opce poměrně neznámé, je tato metoda, jak nalákat naivní investory, velmi účinná. 

Tyto weby podávají zkreslené informace o binárním obchodování, aby získaly nové investory a pokud možno je přiměly k nerozumnému obchodování bez  zkušeností . Obchodník tedy není podveden, ale kvůli těmto informacím má často nereálné představy o opcích, což vede ke ztrátovému obchodování.

Obchodní programy na binární opce

Dalším oblíbeným způsobem, jak přimět investora ke ztrátovému obchodování, je propagace obchodních programů.  Pomocí masivní reklamní kampaně se tak do podvědomí investorů dostal kupříkladu program OptioNavigator.

Obvykle jsou tyto programy označovány za chytré automatické obchodní systémy na binární opce, jenže většina jejich uživatelů má z dlouhodobého hlediska opačnou zkušenost. Jedná se převážně o pouhé generátory signálů k transakcím, které opravdu nejsou profitabilní.

Brokeři a podvody s binárními opcemi

Reklamní weby fiktivních investorů i falešné obchodní programy mají jednu společnou věc. Odkazují vždy investora na vybraného brokera. Už z principu je lepší se těmto makléřům vyhnout. Pokud broker spolupracuje s podobnými projekty, je možné, že právě ztrátoví klienti jsou jeho hlavním zdrojem příjmů.

Ve snaze obrat klienty mohou brokeři zajít ale mnohem dál. Jsou doloženy případy, kdy brokeři odmítají vyplácet klientům peníze, ruší obchodní účty profitabilních obchodníků nebo manipulují s cenami aktiv, což je nepřípustné.

Z toho tedy plyne, že broker může do vašeho obchodování nepříjemně zasahovat, a proto je nezbytné vybírat brokera na základě ohlasu klientů a důvěryhodných recenzí. Správný broker by měl také podléhat regulacím (např. nejrozšířenější broker na českém trhu TopOption), které pro bezpečnější obchodování omezují jeho pravomoc.

 Ignorujte Automatické obchodní systémy (AOS) na binární opce a neověřené rady „úspěšných“ investorů. Binární opce nejsou podvod a dodržováním těchto jednoduchých pravidel se vyhnete komplikacím.