Binární opce - obchodní strategie

Binární opce umožňují spekulovat pokles nebo růst ceny aktiva. To znamená, že každá možnost má poloviční šanci na úspěch. Průměrně se zhodnocení pohybuje okolo 80%. Jestliže investor pouze tipuje, mluví čísla jasně v jeho neprospěch. Investor se ovšem od pouhého sázkaře liší obchodní strategii. Vytvořit obchodní plán, který bude z dlouhodobého hlediska výnosný, ale není jednoduchou záležitostí.

Jednotlivé strategie na binární opce se liší a neexistuje universální výnosný obchodní plán. Proto nemá cenu ztrácet čas hledáním zaručené strategie, ale raději se zaměřit na samotné obchodovat (například pomocí demo účtu) a začít se vzdělávat v této oblasti. Následující článek tedy slouží pouze jako stručný úvod do velmi rozsáhlé kapitoly obchodních strategií.

Money management

Neodmyslitelnou součástí každého obchodního plánu je správa financí. Investor musí znát své možnosti a neriskovat vysokými investicemi. Jinými slovy musí obchodník vědět, kolik může do jednotlivých transakcí investovat.

Pro začátek lze zvolit velmi rozšířený způsob, kdy jsou jednotlivé investice setinové vůči celkovému obchodnímu rozpočtu. Obvykle tedy investor uzavírá transakce okolo 5% procent z částky, kterou disponuje na obchodním účtu. Ideální hodnotu lze získat pomocí tzv. Kellyho rovnice.

S vyšším počátečním vkladem nebo rostoucím obchodním kontem můžete investovat více a tudíž i zisky jsou větší. Na druhou stranu ze začátku je lepší se držet zkrátka a zbytečně neriskovat.

Technická analýza

Cenové grafy jsou skutečně stěžejním bodem většiny strategií, a proto by měl investor umět v těchto grafech číst. Pokud se zaměříte na grafy tak zjistíte, že se v nich pravidelně opakují určité obrazce (tzv. cenové patterny).  Základ technické analýzy často tvoří trendové čáry, které ukazují, kterým směrem se bude cena vyvíjet.

Graf, který poskytuje broker, je obvykle velmi stručný a zahrnuje pouze krátký časový interval. Pro detailnější analýzu je možné využít například službu Metatrader.  U minutových opcí se technická analýza nedá dobře aplikovat, neboť křivka grafu neustále kmitá a v tak krátkém intervalu lze jen stěží předpovídat budoucí situaci.

Začátečníci mohou využít strategii Hedging, kdy investují do dvou opačných opcí (možnost PUT i CALL), přičemž na pravděpodobnější scénář investují víc. Strategie je to velmi opatrná, jelikož minimalizuje ztráty, ale i zisky.

Mnohem zajímavější je vyhledávání výrazných výchylek v cenových grafech, kdy investor očekává návrat na normální hodnotu. Při prudkém růstu investuje obchodník do možnosti PUT, jelikož předpokládá pokles na původní hodnotu a naopak. Reversal strategie, jak bývá tento způsob obchodování označován, je ale velmi nevyzpytatelný.

Jaká by strategie být neměla

Binární obchodování vyžaduje zkušenosti, aby bylo výnosné. Nikdy nevěřte „zázračným“ obchodním programům, které svoji klientelu získávají falešnými reklamami a podvody.

Vyvarujte se také agresivnímu obchodování. Například obchodní strategie Martingale, kdy obchodník zvyšuje investice v případě neúspěchu tak, aby pokryl ztráty z předchozích neúspěšných transakcí, je z dlouhodobého hlediska ztrátová.

K vytvoření strategie můžete využít výukové materiály, které poskytují někteří brokeři (např. TopOpion) zdarma pro své klienty. Obchodní strategii je vhodné taky před použitím otestovat na demo účtu. Čím více obchodů uzavřete, tím přesnější je výsledek testování. Nakonec hlavně nezapomeňte, že s měnící se situací na trhu je nutné obchodní plán aktualizovat.