Bitcoin a další kryptoměny - revoluce nebo bublina?

Bitcoin (zkráceně BTC) je populární kryptoměna, která funguje od roku 2009. Bitcoin nemá fyzickou podobu a existuje jen v digitální podobě. Proto se měna používá výhradně k platbám přes internet, ale platby v BTC podporují i některé kamenné obchody. V Česku najdete také přes 10 bitcoinmatů, kde si můžete směnit Bitcoin za klasické koruny.

Jak Bitcoin funguje a jak jej používat

Digitální mince se ukládají na virtuální peněženky, přičemž každá peněženka má svoji unikátní adresu. Právě pomocí těchto adres se určuje, kdo vlastní kolik BTC. Bitcoinová transakce totiž není nic jiného, než datový soubor obsahující tři důležité informace: adresu peněženky odesilatele, adresu peněženky příjemce a posílané množství BTC. Transakce se samozřejmě kontrolují, aby nebylo možné posílat částku, kterou odesilatel na peněžence nemá. Informace o tom, kdo má kolik bitcoinů, se ukládají do blockchainu. Blockchain je datový soubor, který mezi sebou uživatelé bitcoinu sdílejí a který se pravidelně aktualizuje.

Bitcoin si můžete koupit přes internetové směnárny nebo kryptoměnové burzy. V obou případech je nákup podobný: zadáte požadované množství kryptoměny a adresu virtuální peněženky, na kterou chcete digitální mince postat. Koupit si můžete mimochodem i zlomek Bitcoinu. Kryptoměnu lze totiž dělit na osm desetinných míst, takže nejmenší množné množství je 0.000 000 01 BTC.

Decentralizace? Ne tak docela…

Bitcoin nabízí oproti tradičním měnám řadu výhod. Tou hlavní výhodou je pravděpodobně decentralizace. Bitcoin nikdo nevlastní ani nikdo neřídí. Kryptoměnová síť funguje díky dobrovolníkům (tzv. těžařům), kteří transakce kontrolují a potvrzují. Aby nebylo možné transakce falšovat, využívá Bitcoin sofistikovaný, ale bohužel i velmi neefektivní algoritmus. Transakce totiž kontrolují tisíce počítačů, byť by k tomu stačil jeden. To je ovšem daň za vysokou míru decentralizace a zabezpečení.

Čím více je v síti těžařů, tím bezpečnější Bitcoin je. A v současné době o těžaře opravdu není nouze. Bitcoinová síť je totiž nastavena tak, že těžaře za odvedenou práci odměňuje BTC mincemi. Platí zde přitom jednoduchá úměra: čím výkonnějším hardwarem těžař disponuje, tím vyšší jsou i jeho šance na získání odměny. Kvůli tomu se stal z těžby byznys, vznikají obrovské těžařské farmy a lidé s obyčejnými počítači nemají prakticky žádnou šanci na těžbě vydělat. To vede k tomu, že těžbu Bitcoinu začíná ovládat jen pár jedinců. A to by se u kryptoměny, která hlásá decentralizaci, dít nemělo.

Stinné stránky Bitcoinu

Mezi výhody Bitcoinu se často uvádí i rychlost a nízké náklady, což je ovšem trochu diskutabilní. Například platby bezkontaktními kartami jsou dnes bezplatné a trvají jen pár vteřin. Naproti tomu každá platba s Bitcoiny trvá několik minut. Odesilatel platby musí navíc uhradit poplatek jako odměnu pro těžaře, který platbu zpracuje.

Pravdou je, že existují technologie, které by dokázaly Bitcoin urychlit i zlevnit. Jenže kvůli výše zmiňované decentralizaci je každá inovace Bitcoinu neuvěřitelně komplikovaná. I když tedy příznivci Bitcoinu argumentují tím, že do budoucna mohou být platby bleskově rychlé a bezplatné, tak v současnosti nejsou. A v dohledné době asi ani nebudou.

Budoucnost kryptoměn

Podle optimistických odhadů může hodnota Bitcoinu dosahovat i stovek tisíc dolarů. Kritici ale varují, že současná cena je výsledkem manipulace ze strany kryptoměnových burz a že Bitcoin je předurčen k zániku. K tomu by ostatně mohly přispět i konkurenční kryptoměny.

V současné době existují stovky digitálních měn. Bitcoin je bezesporu nejznámější kryptoměnou, ale určitě není nejlepší. Nové kryptoměny totiž bývají mnohem efektivnější a praktičtější. Existují kryptoměny zcela anonymní (Monero, Verge, DASH), kryptoměny podporující chytré kontrakty (Ethereum, EOS) a dokonce i kryptoměny bez těžařů (IOTA). Mezi těmito kryptoměnami působí Bitcoin opravdu zastarale a vypadá to, že jej při životě drží jen početná komunita uživatelů. O to více je důležité, aby se nedostatky Bitcoinu začaly řešit dříve, než ztratí důvěru uživatelů.