O binárních opcích

Mnoho lidí hledá způsob, jak zhodnotit vydělané peníze. Oblíbenou možností je burzovní obchodování. Je to logické, protože peníze se nejsnáze vydělávají tam, kde jich je nejvíc.   Díky tomu se obchodování pro mnohé investory stalo hlavním zdrojem příjmů. Jelikož je ale většina nástrojů pro obchodování poměrně složitá, vznikl speciální druh opcí - opce binární.

Co jsou binární opce

Binární opce jsou finanční instrumenty, které jsou veřejně dostupné od roku 2008. Nejen že jsou oproti ostatním finančním nástrojům tedy relativně mladé, ale zejména se vyjímají svým jednoduchým principem.  Ten se až nápadně podobá kurzovnímu sázení a v nesprávných rukách není binární obchodování také nic víc než pouhý hazard.

Hlavním úkolem investora při obchodování s opcemi je odhadnout situaci na trhu v okamžiku, který si sám zvolí. Vyjma tohoto časového intervalu, který se nazývá doba exspirace opce, si investor zvolí také podkladové aktivum. Podkladové aktivum je hmotný nebo nehmotný produkt, o jehož ceně investor spekuluje. Obvykle jsou to komodity, měnové páry, akcie nebo indexy.

Poté následuje samotná spekulace. Na výběr jsou pouze dvě možnosti; buď cena vzroste (investor volí možnost CALL), nebo spadne pod úroveň počáteční hodnoty (možnost PUT). K dispozici má každý obchodník graf vývoje ceny zvoleného aktiva a panel, který ukazuje volbu ostatních obchodníků. Profitabilní strategie na binární opce ale vyžaduje více, než tyto dva pomocníky.

 Investor si také zvolí opční prémii. To je částka, kterou do obchodu investuje. V případě neúspěchu přijde obchodník právě o tuto částku. Nastane-li scénář opačný a spekulace byla správná, vrátí se investorovi opční prémie a navíc získá profit. Výše tohoto zisku záleží na zhodnocení vybraného aktiva, které je předem pevně stanoveno. Obvykle se zhodnocení pohybuje kolem hranice 80%. Maximální zisk i ztrátu tak investor zná už před uzavřením transakce.

Jak funguje binární obchodování

Příklad transakce: Pokud tedy v grafu vidíte vzestupnou tendenci ceny ropy a předpokládáte, že za pět minut bude cena alespoň o jeden bod výš než je v tento okamžik, pak volíte ropu jako aktivum, dobu exspirace pět minut a možnost CALL. Podle toho, jak moc jste si jistí, zvolíte výši opční prémie a transakci potvrdíte.

Není důležité, jak se cena vyvíjí v průběhu životnosti opce, ani o kolik bodů vzroste nebo poklesne. Při obchodování je rozhodující pouze směr ceny aktiva v okamžiku exspirace.

Druhy binárních opcí:

Výše uvedený příklad obchodování se vztahuje na klasické High/Low opce. Setkat se můžete i s Pairs opcemi. Tento druh opcí ukazuje dvě různá aktiva a investor spekuluje, které z nich si „povede lépe“. Oblíbené jsou také Boundry opce. U nich investor zvolí pásmo, ve kterém cena v průběhu platnosti opce (nikoli v okamžiku exspirace!) musí zůstat nebo ho překonat.

Na co si dát pozor

Abyste mohli obchodovat s opcemi, je nezbytná registrace u jednoho z brokerů. Tyto makléřské společnosti slouží jako prostředníci mezi investorem a burzou, nabízí klientům různé výhody a hlavně stanovují výši zhodnocení a mají přístup k vašim investicím na obchodním úctě. Z toho jasně plyne, že výběr brokera na binární opce nesmíte podcenit, abyste se nestali obětí podvodu (například prostřednictvím AOS OptioNavigatoru).

Volte brokera na základě důvěryhodných recenzí. Obchodujte pomalu a s rozvahou. A pokud chcete vyzkoušet binární opce bz rizika, vyzkoušejte možnost demo účtu, kde je možné obchodovat na reálném trhu s virtuálními penězi.